Jak przygotować się na spotkanie z architektem?

Od wnętrza o wnętrzach #2

2 min read

czy na pierwsze spotkanie trzeba się odpowiednio przygotować?

z architektem służy zapoznaniu i przede wszystkim omówieniu podstawowego programu wnętrza (mieszkania czy lokalu). Określone zostaje nie tylko przeznaczenie poszczególnych przestrzeni, ale omawiane są też konkretne elementy, które mają się w nich znaleźć. Nie ma czego się bać! Podpowiadam :)

Czasami Klienci potrzebują więcej czasu, by przemyśleć dane punkty w briefie projektowym, w końcu chyba mało kto na co dzień zastanawia się np. nad tym czy chce mieć baterie tradycyjne czy z termostatem.

Klient może zweryfikować swoje wymagania w oparciu o brief samodzielnie, ale dodatkową wartością jest skonfrontowanie ich w rozmowie z architektem. Często decyzje ulegają zmianom.

Jeśli nigdy nie miało się doczynienia ze współpracą z architektem, można się zastanawiać,

Pierwsze spotkanie

do rozmowy i rozpoczęcia prac jest materiał, który zobrazuje architektowi wnętrze - rzuty, materiały deweloperskie, pomiary, zdjęcia, przekroje. Na ich podstawie określa się zakres opracowania, a architekt może wycenić swoją pracę.

Jeśli nie posiadasz żadnej dokumentacji lokalu - architekt może wykonać dla Klienta inwentaryzację przedprojektową.

Rzeczą kluczową

Na pewno im więcej umiemy określić, tym bardziej funkcjonalne będzie zaprojektowane wnętrze. Czasami są to rozwiązania, o których marzymy, a czasami takie, których wolelibyśmy uniknąć :) Określenie programu wnętrza, czyli swoich potrzeb i wymagań to kwestia czasu i przemyśleń, a rolą architekta na tym etapie jest pokierowanie Klienta, na co powinien zwrócić uwagę.

wymaga specjalnego przygotowania?

Więc czy spotkanie z architektem

person writing on a book
person writing on a book

I tak i nie :) Już precyzuję: